Jesteśmy przyjaciółmi natury

Przedszkole Miejskie nr 1 w Mińsku Mazowiecki od wielu lat do programów wychowania przedszkolnego włącza działania z zakresu ekologii. Każdego roku podejmowane są projekty związane z ochroną przyrody i jej poszanowaniem. Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata” oraz w wojewódzkim programie zbiórki makulatury organizowanym przez marszałka Sejmiku Mazowieckiego. Realizujemy przedszkolny program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” propagowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i MEN.

W roku szkolnym 2009-2010 grupa dzieci 6-letnich z naszego przedszkola przystąpiła do ogólnopolskiego programu ekologicznego firmy Tymbark oraz Fundacji Nasza Ziemia – Przyjaciele Natury. Patronat honorowy nad programem objęło MEN oraz MŚ. Zadaniem przedszkolaków jest przygotowanie szeregu działań, których celem jest edukowanie w zakresie ochrony przyrody.

Realizację programu rozpoczęliśmy już jesienią 2009 r. We wrześniu sprzątaliśmy nasz przedszkolny plac zabaw oraz zorganizowaliśmy w naszej sali Kącik ekologiczny. Październik był miesiącem „owocowo – warzywnym”: dzieci przygotowały  sałatkę jarzynową; zorganizowały Dzień marchewki ; poznały obsługę sokowirówki, w której przygotowały sok marchewkowo-jabłkowy; wystawiły krótkie przedstawienie o tematyce ekologicznej.

W listopadzie poznawaliśmy „leśnych przyjaciół”. Dzieci poznawały mieszkańców lasu, ich zwyczaje, sposoby przygotowania  do zimy, znaczenie odlotów ptaków. Rozmawialiśmy o skutkach wyrębu lasów. W czasie jesiennej słoty dowiedzieliśmy się, co to jest deszcz, skąd on się bierze oraz poznaliśmy znaczenie wody. Zimą dokarmialiśmy ptaki. Jak co roku przystąpiliśmy do zbiórki makulatury i segregacji odpadów angażując dzieci i ich rodziców.

To nie wszystkie działania dzieci z grupy 6-latków, było ich znacznie więcej. A mamy jeszcze wiele pomysłów. Wszystko to dla ochrony przyrody, która jest naszym bezcennym skarbem.

Opracowała:

Urszula Kołodziejska