Motylki

Motylki

Nauczycielki: mgr Joanna Juszczak mgr Natalia Adamiak

Patriotycznie i wzruszająco

W listopadzie odbyła się u nas niecodzienna i wzruszająca uroczystość z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Obecni byli sami zacni goście: burmistrz miasta Marcin Jakubowski, Andrzej Partyka z MZM, kierownik bibioteki miejskiej, zarząd rady rodziców, rodzice i nauczyciele. Nasze pięciolatki dumnie i z przejęciem recytowały najpiekniejsze wiersze o Polsce i śpiewały żołnierskie piosenki. Zobaczyliśmy niezwykły taniec z szarfami symbolizujący budzącą sie wolność i Polskę oraz narodowy taniec polonez.

"Nasza Niepodległa"koncert na trąbkę

Trąbka to najbardziej popularny instrument dęty blaszany. Przedszkolaki poznały jej budowę i brzmienie na koncercie Nasza Niepodległa. Wysłuchaliśmy, jak można zagrać na niej sygnały wojskowe i jak pięknie brzmi przy akompaniamencie pianina. Oto utwory zagrane dla dzieci: Bogurodzica/ najstarsza polska pieśń religijna i utwór pełniący rolę hymnu Polski/, H. Purcell" Dźwięki trąbki", "Krakowiak kosynierów"," Hej strzelcy wraz","Warszawianka"/ pieśń/ marsz"Mały rekrut", M.K.Ogiński polonez "Pożegnanie ojczyzny".

Barwy ojczyste

Tuż przed świętem Odzyskania Niepodległości wszystkie grupy włączyły się w tworzenie prac plastycznych. Wykonaliśmy kotyliony, godło, biało- czerwone kwiaty oraz flagi. Rysowaliśmy swoje rodziny i skałdaliśmy puzzle o Polsce. W naszych salach każde dziecko ma stały dostęp do albumów, zdjęć, legend, ilustracji i mapy Polski. Kąciki patriotyczne nabierają uroku dzięki wspólnym staraniom dzieci, rodziców i nauczycieli.

Przybyli ułani pod okienko

Tę żołnierską piosenkę zaprezentowały dzieci z grupy Motylki na koncercie piosenki patriotycznej " Przedszkolaki Niepodległej" w Szkole Artystycznej. Festiwal zorganizowany był przez Przedszkole Miejskie Nr 4, z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zaśpiewały i zatańczyły: Marysia, Madzia, Jowitka, Kuba i Wojtek. Po występach wszyscy smakowali w biało - czerwonych deserach.

Kto ty jesteś? Teatr Arena z Białegostosku

Młodzi i zdolni aktorzy Teatru Arena z Białegostoku przybliżli dzieciom słowa POLSKA i patriotyzm. Usyszeliśmy piękny wiersz Norwida "Do kraju tego"i Wł. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego i szukaliśmy polskich krain, miast i rzek. Pojawił się też Smok Wawelski, który szukał czegoś do jedzenia...Niektórzy uwierzyli w tę legendę i naprawdę się bali...a smok w tym czasie posilił się owcą. Poznaliśmy też kroki polskiego tańca narodowego -poloneza.

"Przybyli ułani pod okienko..."

Tym razem , w odróżnieniu od słów znanej piosenki, nie ułani a dzieci przybyły... do Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich, aby "dotknąć" historii z początku minionego stulecia. Zapoznaliśmy się z umundurowaniem i ekwipunkiem ułana, obejrzeliśmy ciekawe eksponaty zgromadzone wewnątrz i na zewnątrz muzeum. Mogliśmy dotknąć prawdziwy karabin i szablę oraz zajrzeć w "serce" działka ppanc. Fajnie jest poznawać historię w namacalny sposób.

Drzewo genealogiczne

Właśnie ruszyła prezentacja naszych rodzinnnych prac i poszukiwań: Drzewo Genealogiczne. Wszystkie wykonano ręcznie i z wielkim zaangażowaniem a niektóre sięgnęły aż do piątego pokolenia. Dzieci są z nich bardzo dumne a niektóre potrafią nazywać swoich najbliższych z imienia i nazwiska. Zachęcamy jeszcze naszych rodziców do stworzenia choćby tylko dla zabawy prostego drzewa genealogicznego swojej rodziny...Czekamy i zapraszamy do zabawy z historią i z pytaniem "Skąd nasz ród?"

DZIECI Z GRUPY "MOTYLKI"

ZAPRASZAJĄ RODZICÓW NA UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI

STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Jaś wędrowniczek- bajka Teatr Parandyk

Pluszowy miś, imieniem Jaś, opuszcza polskie Tatry by poznawać Polskę i Europę. Pomaga mu przyjazna wróżka,opowiadając ciekawostki o miastach, zwyczajach i kulturze innych ludzi. Z czasem miś rozumie, że największy skarb czeka na niego w Polsce.

Życzenia

Z  okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim pracownikom serdeczne życzenia, wielu sukcesów zawodowych, spelnienia obranego celu oraz tego,aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

Życzy Dyrektor Anna Perzanowska

Subscribe to Motylki