Biedronki

ŻYCZĄ

DYREKTOR, RADA PEDAGOGICZNA

Spotkanie z Mikołajem

Mikołajki kojarzą nam się zazwyczaj z wręczaniem drobnych prezentów i słodyczy. My dopełniamy ten zwyczaj zabawą, uśmiechem oraz odpowiednim czerwonym strojem i mikołajową czapką. W rolę Mikołaja wciela się tego dnia dyrekcja i trzeba przyznać, że robi to zawsze w sposób niezwykły i radosny. To także dobry czas, by nacieszyć się sobą i by popatrzeć raz jeszcze na radość w oczach dziecka.

Święto Pluszowego Misia

Święto Pluszowego Misia jest w naszym przedszkolu radosnym i ciepłym wydarzeniem, które na stałe wpisało się w tradycję przedszkola. Tego dnia przybywa do nas ponad setka najukochańszych pluszowych Misiów, by bawić się i świętować. Dzieci poznają krótką historię pierwszego, pluszowego niedźwiadka, rozwiązują zagadki, słuchają wierszy i tańczą do misiowych piosenek. W tym roku bawiliśmy zespołowo, w grupach i był to cudowny sposób na powstanie miłej i serdecznej atmosfery.

"Kto ty jesteś?" recytujemy wiersze o Polsce

W piękny i mądry sposób wypowiedzieliśmy się, recytując wiersze o Polsce. Zaprosiliśmy rodziców, by wspólnie, nasycić się poezją i budować naszą rzeczywistość. To artystyczne wydarzenie było też sposobem na prezentację dzięcięcych talentów, doskonalenie mowy ojczystej i poszerzenie wiedzy o ojczyźnie. Uczestnicy zaprezentowali m.in. wiersze: "Kto ty jesteś?"W. Bełza, "Piosenka o Wisle" H. Gorzechowska, "Kto, tam?"W. Chotomaska, "A jak ciebie kto zapyta"M. Konopnicka. Docenili nas rodzice i nauczyciel nie szczędząc ciepłych i wartościowych słów. Nasi koledzy bili nam gromkie brawa.

Patriotycznie i wzruszająco

W listopadzie odbyła się u nas niecodzienna i wzruszająca uroczystość z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Obecni byli sami zacni goście: burmistrz miasta Marcin Jakubowski, Andrzej Partyka z MZM, kierownik bibioteki miejskiej, zarząd rady rodziców, rodzice i nauczyciele. Nasze pięciolatki dumnie i z przejęciem recytowały najpiekniejsze wiersze o Polsce i śpiewały żołnierskie piosenki. Zobaczyliśmy niezwykły taniec z szarfami symbolizujący budzącą sie wolność i Polskę oraz narodowy taniec polonez.

"Nasza Niepodległa"koncert na trąbkę

Trąbka to najbardziej popularny instrument dęty blaszany. Przedszkolaki poznały jej budowę i brzmienie na koncercie Nasza Niepodległa. Wysłuchaliśmy, jak można zagrać na niej sygnały wojskowe i jak pięknie brzmi przy akompaniamencie pianina. Oto utwory zagrane dla dzieci: Bogurodzica/ najstarsza polska pieśń religijna i utwór pełniący rolę hymnu Polski/, H. Purcell" Dźwięki trąbki", "Krakowiak kosynierów"," Hej strzelcy wraz","Warszawianka"/ pieśń/ marsz"Mały rekrut", M.K.Ogiński polonez "Pożegnanie ojczyzny".

Barwy ojczyste

Tuż przed świętem Odzyskania Niepodległości wszystkie grupy włączyły się w tworzenie prac plastycznych. Wykonaliśmy kotyliony, godło, biało- czerwone kwiaty oraz flagi. Rysowaliśmy swoje rodziny i skałdaliśmy puzzle o Polsce. W naszych salach każde dziecko ma stały dostęp do albumów, zdjęć, legend, ilustracji i mapy Polski. Kąciki patriotyczne nabierają uroku dzięki wspólnym staraniom dzieci, rodziców i nauczycieli.

Kto ty jesteś? Teatr Arena z Białegostosku

Młodzi i zdolni aktorzy Teatru Arena z Białegostoku przybliżli dzieciom słowa POLSKA i patriotyzm. Usyszeliśmy piękny wiersz Norwida "Do kraju tego"i Wł. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego i szukaliśmy polskich krain, miast i rzek. Pojawił się też Smok Wawelski, który szukał czegoś do jedzenia...Niektórzy uwierzyli w tę legendę i naprawdę się bali...a smok w tym czasie posilił się owcą. Poznaliśmy też kroki polskiego tańca narodowego -poloneza.

"Przybyli ułani pod okienko..."

Tym razem , w odróżnieniu od słów znanej piosenki, nie ułani a dzieci przybyły... do Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich, aby "dotknąć" historii z początku minionego stulecia. Zapoznaliśmy się z umundurowaniem i ekwipunkiem ułana, obejrzeliśmy ciekawe eksponaty zgromadzone wewnątrz i na zewnątrz muzeum. Mogliśmy dotknąć prawdziwy karabin i szablę oraz zajrzeć w "serce" działka ppanc. Fajnie jest poznawać historię w namacalny sposób.

Subscribe to Biedronki